Ανακοινώσεις, 28/04/2024

19η προκήρυξη βραβείου «ΜΕΝΕΛΑΟΣ ΠΑΛΑΜΑΣ» ακαδημαϊκού έτους 2015-20016

Ο Σύλλογος Ηρακλείου «Φίλοι του Πανεπιστημίου Κρήτης» προκηρύσσει για 19η χρονιά το Βραβείο στη μνήμη ΜΕΝΕΛΑΟΥ Γ. ΠΑΡΛΑΜΑ.

Το βραβείο μπορεί να απονεμηθεί σε ένα/μια, δυο, ή τρείς μεταπτυχιακούς /ες φοιτητές/τριες Α' και Β' Κύκλου των Τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης και σε εργασίες τους που ολοκληρώθηκαν και διακρίθηκαν κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους 2015-2016.

Το ύψος του βραβείου ορίζεται στα 1000βεθρώ στην περίπτωση μιας βράβευσης και στα 500 ευρώ στην περίπτωση δύο ή τριών βραβεύσεων. Το ποσόν αυτό συνοδεύει μία αναμνηστική περγαμηνή με το λογότυπο του Συλλόγου και το όνομα του/των βραβευθέντων/εισών.

Οι εργασίες θα πρέπει να έχουν αυτοτελή ερευνητική μορφή πρωτότυπο επιστημονικό περιεχόμενο, και θεματική που να εντάσσεται στη μελέτη της Αρχαίας, της Μέσης και της Νεότερης περιόδου του Ελληνικού πολιτισμού. Μπορούν να είναι δημοσιευμένες ή αδημοσίευτες και να έχουν εκπονηθεί ή όχι στο πλαίσιο των Ακαδημαϊκών υποχρεώσεων των υποψηφίων.

Το βραβείο θα απονεμηθεί σε ειδική πανηγυρική τελετή στο Ηράκλειο , όπου έζησε και δημιούργησε ο Μενέλαος Παρλαμάς.

Κάθε εργασία υποβάλλεται σε τρία δακτυλογραφημένα αντίτυπα , έως τις 24-03-2017 στη Γραμματεία της Κοσμητείας της Φιλοσοφικής Σχολής, η οποία θα ανακοινώσει τη σύνθεση των επιτροπών κρίσεως των εργασιών έως τις 04-04-2017.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση παρακαλούμε να απευθύνεστε στην Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής (τηλ. 28310-77780-81, email : dean@phl.uoc.gr και rozaki@uoc.gr) ή στο γραφείο του Συλλόγου (τηλ.: 2810-334952, email : michalis@lato.gr)

Tο αρχείο της προκήρυξης